Кажуть, що без минулого немає майбутнього. В суботу, 17 листопада в церкві «Дім Євангелія» зібралося більше 100 чоловік із різних церков області. Приводом для зустрічі стала конференція під гучною назвою «Шлях нашого братства». Гостем і спікером якої, був Олександр Нагірняк — пресвітер Єнакіївської церкви ЄХБ «Дім Євангелія», викладач історії євангельсько-баптистського руху в декількох семінаріях.
У середині XIX століття на території України спалахнуло Велике Євангельське Пробудження. Воно, як вогонь, переходило від одного села до іншого. Тисячі людей залишали православну церкву, викидали ікони і почали збиратися по домівках для читання Біблії, а також приймали водне хрещення по вірі. Це пробудження без перебільшення можна назвати першим і найбільшим євангельським рухом в Україні.
У своїй доповіді Олександр Павлович згадав братів, які зробили вагомий внесок у поширення Євангелія в Україні:
Іван Оніщенко — перший баптист в Україні.
Михайло Ратушний — один з «піонерів» російсько-українського баптизму.
Іван Рябошапка — проповідник і місіонер, один з першопрохідців російсько-українського баптизму, пресвітер церкви села Любомирка Херсонської губернії.
Згідно із законами того часу, перехрещувати людей з православ’я в протестантизм суворо заборонялося. Охрещуваним загрожувало заслання в Сибір, а тим, хто проводив хрещення – депортація.
«Це не була «американська віра», як говорили тоді деякі сучасники», – зробив висновок доповідач. «Люди читали Біблію і Дух Святий відкривав їм важливі істини. Йшов час, Слово Боже поширювалося, церкви зростали, влада змінювалась».
Дуже тяжко було нашим братам при радянській владі. Чого тільки не довелося пережити в ті роки мужам віри. Постійні переслідування, арешти, заслання до Сибіру, катування, знущання… На пам’ять приходить чудовий вірш із Біблії: «Пам’ятайте про в’язнів, немов із ними були б ви пов’язані, про тих, хто страждає, як такі, що й самі ви знаходитесь в тілі» (Євр. 13:3).
Незважаючи на всі випробування, сльози, біль Боже слово поширювалося. За даними статистики на 1912 рік в Україні було зареєстровано 114642 баптистів і 30616 євангельських християн.
Своїми думками після конференція поділився Антон Ковальчук, член помісної церкви:
«Нашому поколінню повинно бути соромно за власне ставлення до служіння. Маючи повну свободу, приміщення, час, ми просто нехтуємо зібраннями, важливими зустрічами та просто роботою в церкві. Наші брати несли Слово Істини і не боялися потрапити у в’язницю. Дуже дякую Олександру Павловичу за нагадування та поширення новою інформацією».
Дійсно, такі конференції дуже потрібні сучасним християнам. Адже вони допомагають переглянути свої цінності віруючим у XXI столітті. Вони нагадують про той неоціненний спадок, що ми отримали від наших попередників. Вони мотивують нас і сьогодні бути вірними Істині Слова Божого та нести світло Євангелії у темряву життя сучасного суспільства.
Нагадаємо, що 10 листопада в церкві «Світло Євангелія» відбулася Школа лідерства.