У Сумах пройшла І науково-практична конференція «Протестантська Реформація на Сумщині: історія, сучасність, перспективи»

Гострі дискусії та спільні точки дотику, історичні екскурси та сучасні проблеми – перша науково-практична конференція з міжнародною участю «Протестантська Реформація на Сумщині» стала подією духовно-культурного життя області.

Учасниками та гостями заходу стали політичні та громадські діячі, науковці, журналісти, студенти, підприємці і, звичайно, представники духовенства. Причому серед останніх не лише протестантські пастори, а й православні та католицькі священики.

Сама конференція була присвячена 500-річчю Реформації, яке цього року відзначається, згідно з Указом Президента, на державному рівні. В Сумах, як і по всій Україні, з цієї нагоди весь рік проводитимуться як наукові, так і культурно-просвітницькі, спортивні, розважальні та інші заходи.

Привітав учасників голова Сумської облдержадміністрації Микола Клочко, за підтримки і участі якого в області вже тривалий час проводяться молитовні сніданки з читанням Святого Письма.

У своєму виступі він зупинився, зокрема, на ролі протестантської трудової етики (цей термін вперше застосував німецький соціолог та філософ Марк Вебер) в успішному соціально-економічному розвитку країни. А ще подякував протестантам Сумщини (на сьогодні в області близько 300 євангельських церков) за їх великий внесок у доброчинні справи – підтримку дітей-сиріт, онкохворих, ув’язнених, родин учасників АТО, вимушених переселенців та багатьох інших людей.

Також привітали учасників конференції голова Сумського обласного оргкомітету R-500 Михайло Пимоненко, заступник академічного декана Української євангельської семінарії (Київ) Віталій Гура, перший проректор Сумського педуніверситету Любов Пшенична, старший пресвітер церков євангельських християн-баптистів області Сергій Мазур та інші. Надійшли вітання учасникам від церковних лідерів, релігієзнавців з різних куточків світу.

Важливий акцент у своєму виступі зробив отець Войцех Стасевич, настоятель парафії Благовіщення Пресвятої Діви Марії Римо-католицької церкви Сум. «Щоб усі були одне», — так молився Ісус за своїх учнів (Євангеліє від Івана). «Кожен з нас має будувати цю єдність і являти гідне свідоцтво християнського життя», — сказав отець Войцех.

Гарним прикладом єдності християнських церков у Сумах є соціальне служіння, яке охоплює багато напрямків. Основні з них презентував на конференції координатор цього служіння, співробітник Міністерства внутрішніх справ В’ячеслав Ганніч («Церква Різдва»).

Це донорство, підтримка людей з важкими захворюваннями та інвалідністю, допомога пораненим в АТО і родинам загиблих, здійснення гуманітарних місій на Сході України та багато іншого. Цікаво, що деякі з невіруючих волонтерів, які просто прагнуть долучатися до доброчинності, з часом усвідомлено приходять до Бога, приєднуючись до церков.

На пленарних та секційних засіданнях учасники форуму розглянули такі теми, як «Вплив протестантизму на європейську цивілізацію» (Вадим Лисенко), «Сімейні цінності в умовах євроінтеграційних тенденцій держави» (Віталій Орлов), «Проповідь в епоху постмодерну: шляхи подолання кризи» (Валентин Ярошенко), «Міжцерковний діалог у Сумах: досягнення і втрачені можливості» (Микола Совенко), «Дані польових досліджень мотивації бійців АТО» (Ігор Карпенко) та інші.

Між тим, рік 500-річчя Реформації триває і на жителів Сумщини чекає багато заходів. Звісно, не всі сумчани глибоко зрозуміють суть Реформації, висловлену у її ключових поняттях Sola Scriptura «Тільки Писання», Sola fide «Тільки вірою», Solus Christus «Тільки Христос».

Але важливо, аби люди побачили і усвідомили, що Бог і віра – це ті ключові цінності, які змінюють і світ у цілому, і життя окремої людини, наповнюючи його змістом і сенсом. Аби подивились іншими очима на протестантів, яких все ще часто називають образливим словом «сектанти», як на глибоко віруючих у своїй більшості людей, що вибудовують своє життя на фундаменті Божих заповідей.

За останніми даними, сьогодні у світі налічується понад 833 мільйони протестантів, за чисельністю вони поступаються лише католикам. Найбільш економічно успішні країни, за дослідженнями, саме протестантські. Як знати, може, вже у недалекому майбутньому пробудження та успіх чекає і на Україну?

Меіра Елішеві

Джерело: media.sumy.ua